HomeNews ArticlesNew "attack mentality" as Simpson wins 100m fly
Club and Community | 15 September 2023

New "attack mentality" as Simpson wins 100m fly

PARIS hopeful Cody Simpson secured his second gold medal at these Australian Short Course Championships courtesy of a new “attack mentality” and then promptly declared: “I am a student of this sport every single day … and there is much more I can improve on.”

The 26-year-old backed up his win in the 100m freestyle last night to claim the 100m butterfly in 50.60 at Sydney Olympic Park Aquatic Centre – turning the tables on dual Olympian David Morgan (50.76) who had pipped him in the 50m fly earlier at this meet. Alex Quach finished third in 50.97.

After the disappointment of missing the World Championship Dolphins team that dominated in Fukuoka, Simpson had said he was glad to be throwing himself into the ring in one of the “more beautifully brutal sports there is”.

Speaking poolside, Simpson said: “I’m just trying to get out there, get some racing and see how my skills are improving. I’ve taken on a more attack mentality … we’ll see what happens.”

Based on the Gold Coast under the guidance of Michael Bohl, Simpson will now turn his attention to the 2023 World Cup Series which will be held entirely in Europe next month.

This year’s meets will be held in long course pools, in preparation for the Olympic year, as compared to the usual 25-metre course.

Also making his presence felt again was University of Queensland’s Jack Ireland. The S14 Paralympic athlete set his second world record at this meet – clocking 51.11 in the multi-class 100m free with Callum Simpson second (58.41) and Declan Budd third (53.74).

Ireland’s world record comes on the back of his world-record gold in the multi-class 200m free.

With many of the senior Dolphins opting to bypass Short Course to concentrate on maintaining full training loads ahead of the European World Cups, Day Three of the Sydney Sprints saw Generation Next step up.

In particular, Abbey Webb and Thomas Hauck will return home with excess baggage after respectively claiming their third individual gold medals of this meet.

Webb, 22, won the 100 fly, adding to her 200 back and 200 free titles, while all-rounder Hauck, 20, won the 400m free, adding to his 100-200 back double.

It took two-time Olympic medallist Tamsin Cook to upstage distance specialist, and last night’s 1500m champion, Maddie Gough in the 400m free with Cook stopping the clock at 4:04.44 just ahead of Gough (4:04.75) and Adriana Fydler (4:09.08).

Medley specialist and defending champion Kayla Hardy claimed the double, adding the 200 IM to her 400 IM title – her 2:09.65 time ahead of Tara Kinder (2:10.49) and Lucy Dring (2:11.58).

  • Day 4 Saturday – Heats start 10am; finals 6pm
  • Tickets for all sessions from Ticketek
  • Every race will be available and free on 9NOW

 

DAY THREE RESULTS

Women’s 100 Fly: Gold: Abbey Webb (58.57, Cruiz); Silver: Isabella Osborn (59.62, MLC Aquatic); Bronze: Rafaela Kopellou (59.64, SOPAC)

Men’s 100 Fly: Gold: Cody Simpson (50.6, Griffith Uni); Silver: David Morgan (50.76, Surfers Paradise); Bronze: Alex Quach (SOPAC, 50.97)

Women’s 100 Free MC: Gold: Taylor Corry S14 (1:00:55, Kincumber Pacific Dolphins); Silver: Jasmin Fullgrabe S9 (1:06:27, Marion); Bronze: Ella Jones S8 (1:10:75, Kincumber Pacific Dolphins)

Men’s 100 Free MC: Gold: Jack Ireland S14 (51.11, University of Queensland); Silver: Callum Simpson S8 (58.41, Flinders Phoenix); Bronze: Declan Budd S14 (53.74, Knox Pymble)

Women’s 400 Free: Gold: Tamsin Cook (4:04:44, Melbourne Vicentre); Silver: Madeline Gough (4:04:75, Carlile); Bronze: Adriana Fydler (4:09:08, Miami)

Men’s 400 Free: Gold: Thomas Hauck (3:43:36, All Saints) Silver: Koby Bujak-Upton (3:48:77, Knox Pymble), Bronze: Cooper Ritchie (3:49:38, Miami)

Men’s 150 IM MC: Gold: Ahmed Kelly SM3(2:58:28, Yarra Plenty)

Men’s 200 IM MC: Gold: Darren Sisman SM14 (2:17.14, Engadine); Bronze: Callum Simpson S8 (2:33.21, Flinders Phoenix); *Bronze: Ethan Blockey S14 (2:26:81, Macksville Marlins); *Bronze: Beau Matthews S9 (2:27:07, SLC Aquadot)

Women’s 200 IM MC: Gold: Taylor Corry SM14 (2:31:63, Kincumber Pacific Dolphins); Silver: Ashley Rijswijk SM14 (2:35:14, Wagga Wagga); Bronze: Amelie Springett-Kelly SM6 (3:21:46, City of Sydney)

Women’s 200 IM: Gold: Kayla Hardy (2:09:65, Cruiz); Silver: Tara Kinder (2:10:49, Melbourne Vicentre); Bronze: Lucy Dring (2:11:58, Sunshine Coast Grammar)

 Men’s 200 IM: Gold: Jamie Mooney (1:58:26, Wagga Wagga); Silver: Bailey Crehan (2:00:26, Wests Illawarra); Bronze: Remy Lennon (2:01:84, Warringah)

Women’s 50 Back: Gold: Mackenize Burns (27:48, Sunshine Coast Grammar); Silver: Sascha Jones (27:88, Surrey Park); Bronze: Paris Zhang (27:93, Knox Pymble)

Men’s 50 Back: Gold: Se-Bom Lee (24:39, Carlile); Silver: Jye Cornwell (24:64, University of Queensland); Bronze: Kai Van Kool (24:70, Griffith University)

Women’s 4×100 Free Relay: Gold: Marion – Madeline Trumble, Emily White, Ellysia Oldsen, Isabel McLachlan (3:44:24); Silver: Knox Pymble – Paris Zhang, Jessica Munk, Bella Zhang, Jaya Lilienthal (3:47:69); Bronze: Warringah – Dominique Melbourne, Jaslyn Plummer, Macy Beuzeville, Zoe Scholtens (3:47:93)

Men’s 4×100 Free Relay: Gold: Knox Pymble – Joel Ivory, Koby Bujak-Upton, Joseph Hamson, Tomas Kapocius (3:13:46); Silver: Somerville House – Jack Taylor, Kalani Ireland, Joshua Conias, Zac Conias (3:16:50); Bronze: Warringah – Hamish McLellan, Matthew Harris, Remy Lennon, Lachlan Davies (3:23:40)

Full results can be found at:

https://liveresults.swimming.org.au/sal/2023SC/