Coaches Honour List

ASCTA HONOUR ROLL

 

'BIG 7' International Competitions:

  • Olympic Games
  • Paralympic Games
  • Commonwealth Games
  • Pan Pac Championships
  • FINA World Championships (long-course)
  • FINA World Short Course Championships
  • Open Water World Championships

Coaches are listed in chronological order by the year of their first selection by Swimming Australia Ltd. (and SAL’s predecessor organisations) onto one of the five major teams.

First appointments made (subject to Notes at the end of this list):

  • Olympic Games (1948),
  • Commonwealth Games (1950),
  • FINA World Championships (1973),
  • Pan Pacific Championships (1985),
  • Paralympic Games (2004),
  • FINA World Short Course Championships (1993)
  • World Open Water Champion ships (1991)

#

Name

Competition

Year

City

1 Forbes Carlile OG 1948 London
2 Bill Holland CG 1950 Auckland
3 Sidney Grange OG 1952 Helsinki
4 Harry Gallagher OG 1956 Melbourne
5 Frank Guthrie OG 1956 Melbourne
6 Sam Herford OG 1956 Melbourne
7 Arthur Cusack CG 1962 Perth
8 Don Talbot CG 1962 Perth
9 Terry Gathercole OG 1964 Tokyo
10 Ursula Carlile OG 1972 Munich
11 Kevin Duff WC 1973 Belgrade
12 David Urry CG 1974 Christchurch
13 Terry Buck OG 1976 Montreal
14 Joe King CG 1978 Edmonton
15 Bill Sweetenham CG 1978 Edmonton
16 Laurie Lawrence CG 1982 Brisbane
17 John Rodgers CG 1982 Brisbane
18 Ken Wood CG 1982 Brisbane
19 Graeme Brown PP 1985 Tokyo
20 Bill Robertson PP 1985 Tokyo
21 Gerry Stachewicz PP 1985 Tokyo
22 Denis Cotterell PP 1987 Brisbane
23 Craig Crozier PP 1987 Brisbane
24 Judy Hudson PP 1987 Brisbane
25 Paul Hardman PP 1987 Brisbane
26 Bernie Mulroy PP 1987 Brisbane
27 Ralph Richards OG 1988 Seoul
28 John Carew PP 1989 Tokyo
29 Ian Findlay PP 1989 Tokyo
30 Michael Bohl PP 1991 Edmonton
31 Dick Campion WC 1991 Perth
32 Leigh Nugent PP 1991 Edmonton
33 Greg Salter PP 1991 Edmonton
34 Brian Sutton PP 1991 Edmonton
35 Lester Watkins PP 1991 Edmonton
36 Bill Nelson OG 1992 Barcelona
37 Scott Volkers OG 1992 Barcelona
38 Bernie Wakefield OG 1992 Barcelona
39 Gennadi Touretski PP 1993 Kobe
40 Gary Winram PP 1993 Kobe
41 Michael Piper CG 1994 Victoria B.C.
42 Glenn Beringen PP 1995 Atlanta
43 Jim Fowlie OG 1996 Atlanta
44 Mark Regan OG 1996 Atlanta
45 Brian Wilkinson OG 1996 Atlanta
46 Doug Frost PP 1997 Fukuoka
47 Shannon Rollason PP 1997 Fukuoka
48 Graeme Carroll WC 1998 Perth
49 Barry Prime PP 1999 Sydney
50 Ian Pope OG 2000 Sydney
51 Roger Bruce WC 2001 Fukuoka
52 Glenda Radley WC 2001 Fukuoka
53 Narelle Simpson 2001 WC Fukuoka
54 Alan Thompson WC 2001 Fukuoka
55 Frank Hohmann CG 2002 Manchester
56 David Urquhart CG 2002 Manchester
57 Tracey Menzies WC 2003 Barcelona
58 John Dempsey WC 2003 Barcelona
59 Greg Towle WC 2003 Barcelona
60 Stephan Widmer WC 2003 Barcelona
61 Pierre La Fontaine OG 2004 Athens
62 Mark Thompson OG 2004 Athens
63 John Fowlie WC 2005 Montreal
64 Vince Raleigh WC 2005 Montreal
65 Grant Stoelwinder WC 2005 Montreal
66 Rohan Taylor WC 2005 Montreal
67 Glenn Baker PP 2006 Vancouver
68 Brendan Keogh* CG 2006 Melbourne
69 Peter Bishop** CG 2006 Melbourne
70 Wayne Lawes PP 2006 Vancouver
71 Simon Redmond CG 2006 Melbourne
72 Justin Rothwell CG 2006 Melbourne
73 Don Watson-Brown WC 2007 Melbourne
74 Matthew Brown OG 2008 Beijing
75 John Beckworth PG* 2004 Athens
76 Gwen Godfrey PG* 2004 Athens
77 Paul Simms PG* 2004 Athens
78 Jackie Barck PG 2008 Beijing
79 Amanda Isaac PG 2008 Beijing
80 Joanne Love PG 2008 Beijing
81 Robert Moon PG 2008 Beijing
82 Jon Shaw PG 2008 Beijing
83 Mel Tantrum PG 2010 Beijing
84 Simon Cusack WC 2009 Rome
85 Steve Garner PP 2010 Irvine
86 Matt Magee PP 2010 Irvine
87 Chris Myers PP 2010 Irvine
88 Brian Stehr PP 2010 Irvine
89 Michael Palfrey CG 2010 Delhi
90 Tony Shaw WSC 1993 Spain
91 Gary Toner WSC 1995 Brazil
92 Shane Arnold WSC 2000 Greece
93 Rick Van Der Zant WSC 2002 Moscow
94 Justin McEvoy WC OWS 2002 USA
95 Chris Urquhart WSC 2006 Shanghai
96 Peter Gartrell WSC 2008 Manchester
97 Matthew Brown WSC 2010 Dubai
98 Ron McKeon WSC 2010 Dubai
99 Harley Connolly W OWS 2011 Shanghai
100 Brant Best WC 2011 Shanghai
101 Bruce Vyvyan WC 2011 Shanghai
102 Braund Colin OG 2012 London
103 Basalo Angelo Para 2012 London
104 Tom Davis Para 2012 London
105 Michael Freney Para 2012 London
106 Robert Hindmarsh Para 2012 London
107 Chris Phillips Para 2012 London
108 Zidan Bashar Para 2012 London 

 

NOTES:

* 2004 Athens Paralympic coaches may appear out of chronological order; the Paralympic Games was added to ASCTA’s list of international competitions by the Board of ASCTA in 2009. The Australian Paralympic Committee mainstreamed its ‘swimmers with a disability’ program with Swimming Australia’s program as from October 2003; prior to 2004 coaching appointments were made by the Australian Paralympic Committee.

** These coaches first represented Australia at the 2004 Paralympic Games and then subsequently on other teams.

*** FINA World Short Course Championships and World Open Water Championships were added to ASCTA’s list of international competitions by the Board of ASCTA in 2011. Hence Rings 90 – 98 were awarded to Coaches who first Australian Open Team was at such at Meet and they had not previously been award a Ring from another Team.

Was this page helpful?yesno

Thanks for your feedback.

Go back to top